برگزاری جشن ورودی های جدید دانشگاه صنعتی شریف
27 شهریور 1392
برگزاری جشن ورودی های جدید دانشگاه صنعتی شریف

حضور و اطلاع رسانی  دبیرخانه جشنواره

در جشن ورودی های جدید دانشگاه صنعتی شریف
برگزاری جشن ورودی های جدید دانشگاه صنعتی شریف 

مراسم استقبال از ورودی های جدید برگزار شد 
پذیرش  98 نفر اول کنکور سال 90 در دانشگاه شریف


 

جشن ورودی‌های جدید دانشگاه روز دوشنبه 28 شهریور ماه جاری با حضور حدود850 نفر از دانشجویان سال اولی و خانواده‌هایشان، رئیس دانشگاه، معاونین و برخی دیگر از مسئولین حضور برگزار شد.
در ابتدای جشن سرود دانشگاه شریف توسط گروه کر دانشگاه پخش شد و پس از آن دکتر روستا آزاد اولین سخنران این جشن بود.
وی که خود زمانی جزء رتبه‌های برتر کنکور سال 1358 همین دانشگاه بوده و رتبه 27 آن زمان را کسب نموده سخنان خود را چنین آغاز کرد:
به شما خسته نباشید و خدا قوت می‌گویم چرا که ورود به دانشگاه صنعتی شریف کار ساده‌ای نیست و شما 12 سال تلاش کرده‌اید که در چنین روزی در اینجا باشید و این یک افتخار بزرگ است و به شما تبریک می‌گوییم. 
روستا آزاد در ادامه صحبت‌هایش به دانشجویان ورودی جدید قول یک برنامه منظم و دقیق علمی، فرهنگی و آموزشی را داد و گفت: ما در این دانشگاه قول لب تاپ نمی‌دهیم.
روستا آزاد گفت: من در همایش معرفی رشته‌ها نیز این مطلب را گفتم و جالب است که این پیام ما به خوبی و با درایت کامل شما دریافت شد و امسال در آمار ورودی‌هایمان رکورد زدیم و از 100 نفر اول کنکور 98 نفر دانشگاه شریف را انتخاب کردند و از 500 نفر اول نیز 339 نفر یعنی بیش از 50 درصد به شریف آمده‌اند که در خدمتشان هستیم.
روستا آزاد افزود: در روزهای گذشته متأسفانه برخی آمارهای غلط و غیر واقع داده‌اند که اینجا اصلاح می‌کنم.
وی گفت: به صورت سنتی المپیادی‌ها هم جزء ورودی‌ها می‌باشند و از 46 نفر المپیادی که رشته‌های آن‌ها موضوعیت با دانشگاه ما دارد و جزء حوزه فنی و مهندسی است 44 نفر شریف را انتخاب کرده‌اند.
روستا آزاد در جایی از صحبت‌هایش به دانشجویان هشدار داد که بعد از این همه تلاش و سخت کوشی، خسته نشویم و ترم اول را جدی بگیرید و با تمام قوا تلاش کنید. وی گفت: شما جوانید و دریای بی‌کران علم و انرژی هستید و هر چه از این دریای بی‌کران استفاده کنید از آن کاسته نخواهد شد.
روستا آزاد بازهم به دانشجویان تأکید کرد؛ ما قول یک برنامه خوب و وزین و به روز در حد استاندارهای جهانی و حتی بالاتر را به شما می‌دهیم و به چشم انداز راهبردی دانشگاه اشاره کرد و افزود: در چشم انداز بیست ساله دانشگاه چنین آمده است.
1- دانشگاه شریف سال 1404 دانشگاهی است: صاحب تشخص جهانی برآمده از پرداختن به علوم پایه و مهندسی و فناوری‌های نوظهور و دارای توان رقابت برای حضور در بازار جهانی به منظور عرضه‌ی محصولات و خدمات دانش بنیان با بکارگیری زیرساخت‌های علمی 
2- دانشگاه صنعتی شریف دانشگاهی مجهز به دانش‌های اجتماعی و انسانی با ره‌یافتی اسلامی و ایرانی معطوف به پیشرفت در عرصه دانش، نوآوری و ارتقای سرمایه انسانی است.
3- دانشگاه شریف دانشگاهی است برخودار از اساتید و دانشجویان مؤمن، پژوهشگر شاداب و فن‌آور میهن دوست، انقلابی با همتی عالی و دارای تعامل گسترده و اثر بخش در گستره‌ی ملی و جهانی.
روستا آزاد در خاتمه سخنانش به دانشجویان جدیدالورود تذکر داد و گفت: شما استعدادهای زیادی دارید، با هوش سرشار، خانواده خوب، حافظه قوی و ممکن است غرور و تکبر به شما دست دهد با همه شایستگی و ویژگی‌هایی که دارید، پس تواضع و فروتنی را که از ویژگی‌های اخلاقی است از خود ورد نکنید و همواره از متواضع و فروتن باشید.
وی در پایان آروزی سلامتی و موفقیت روز افزن برای دانشجویانش کرد و افزود: امید آن دارم که به زودی در جشن فارغ التحصیلی شما را اینجا ببینم.
سخنران بعدی این مراسم حاج آقا محمدنژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بود که پس از خوش‌آمدگویی و عرض تبریک به دانشجویان به چند نکته معنوی و آموزشی اشاره نمود.
وی به دانشجویان توصیه نمود در زندگی خود تقوا داشته باشند چرا که تقوا باعث می‌شود جوانان در این سن بهتر بتوانند از رفتار و منش خود مراقبت کنند و همچنین امر خدا را مهم بشمارد و عامل احکام خداوند باشند. 
حاج آقا محمدنژاد در ادامه به دانشجویان گفت: سعی کنید قلبتان را با ذکر و یاد خداوند زنده و آباد کنید و همچنین در هنگام مشکلات و سختی‌ها تنها به ریسمان خداوند چنگ بیاندازید چرا که تنها ریسمانی که به شما کمک می‌کند، ریسمان الهی است و نهایتاً دلتان را با نصحیت گوش دادن زنده کنید چرا که نشانه سرزندگی یک دل شنیدن نصیحت است.
در ادامه افزود: نخبگان باید بتوانند دلشان را احیاأ کنند اگر زرنگ هستند باید دلی سرزنده داشته باشند، از عقل و توان و انرژی خود استفاده کنید برای اینکه دلی سرزنده و دلی که بتواند به جاعه خدمت کند داشته باشید.
وی در تعریف دینی دل گفت: در قرآن قلب جایی است که تعقل و تفکر و قبول هدایت در آن جای دارد و دل را به گرایش مبتنی بر تقعل نسبت می دهد. خیلی از اوقات انسان عالم است ولی گمراه است زمانی انسان می‌تواند راه را پیدا کند که بتواند قلبش را در مسیر درستی هدایت کند این تنها انتظاری است که من از شما دانشجویان دارم.
وی در آخر گفت امیدوارم همه شما عزیزان بتوانید با معدل بالا از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوید و بدون نیاز به کنکور در مقاطع بالاتر تحصیل نمایید و سالیان بعد شما را در ردیف اول این مراسم جایگاهی که امروز مسئولین دانشگاه در آن قرار دارند ببینم.
در ادامه این مراسم میزگردی با حضور معاونین آموزشی، دانشجوی و فرهنگی و رئیس مرکز رشد دانشگاه تشکیل شد و هر کدام از این مسئولین به تعریف حوزه-ای که مسئولیت آن را بر عهده دارند پرداختند تا دانشجویان با این حوزه‌ها آشنایی پیدا کنند.
دکتر میرعمادی معاونت آموزشی دانشگاه چند نکته را به دانشجویان گوشزد نمود و گفت: محیط و فضای علمی دانشگاه با دوره‌ی متوسطه و دبیرستان متفاوت است. شما تا چند ماه پیش دانش آموز بودید، ولی امروز دانشجو هستید. در دوران دانش‌آموزی دانش را به شما می‌آموختند، لیکن در دوران دانشجویی شما خود باید دانش را جستجو کنید. فضای دانشگاه کاملا متفاوت است. شرط موفقیت شما درک این فضای جدید است. در دانشگاه باید برنامه‌های علمی و درسی را خودتان مدیریت و نظارت کنید.
دکتر بهمن آبادی معاونت دانشجویی دانشگاه نیز در تعریف این حوزه اظهار داشت معاونت دانشجویی مکانی است امکانات رفاهی را از قبیل خوابگاه و تغذیه برای دانشجویان فراهم می‌آورد و همچنین دارای مرکز مشاوره می‌باشد که دانشجویان هر زمان مشکلی داشته باشند و یا نیاز به کمک داشته باشند می‌توانند با مراجعه به معاونت دانشجویی مشکلات خود را بیان نموده و همکاران ما در این حوزه در حد توانشان به شما عزیزان یاری می‌رسانند.
مهندس میرزایی معاون فرهنگی دانشگاه نیز در خصوص این حوزه گفت که این معاونت حدود یک سال است که در دانشگاه راه اندازی شده و قبلا به صورت مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه فعالیت می‌نموده است وی گفت: همانطور که از اسم این معاونت پیداست دانشجویان می‌توانند برای انجام امور فرهنگی به این حوزه مراجعه نمایند. 
در ادامه این میزگرد مهندس دهبیدی‌پور رئیس مرکز رشد و کار آفرینی به تعریف این مرکز پرداخت و گفت این مرکز جایی است که ما با شما عزیزان مقطع کارشناسی خیلی کار داریم وی گفت مأموریت مرکز کارآفرینی این است که به شما بگوید از علم هم می‌توان پول در آورد. هدف ما این است که وقتی شما فارغ التحصیل می‌شوید به دنبال کارمند شدن نباشید بلکه خودتان بتوانید سازمانی ایجاد کنید و کارمند بپذیرید.
درپایان این مراسم رئیس دانشگاه با اهدای لوح سپاس از ده نفر اول و دانش آموزان المپیادی تقدیر نمود و پس از اتمام مراسم دانشجویان عازم اردوی سه روزه مشهد مقدس شدند